SKÅLFAT, två stycken, samt FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Bestående av:
1 fat i famille rosefärger, med motiv av blombukett, diameter 25,5 cm (kantlagningar).
1 skålfat i famille rosefärger, med motiv av mandarinfigurer i palatsmiljö, diameter 27,5 cm (nagg).
1 skålfat i famille rosefärger, med motiv av blommor, diameter 27,5 cm (smärre ifyllda nagg).

Slitage, fåtal med lagningar och nagg.

Utropspris
2 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

18. Bertil Vallien, unik skulptur, gjutet glas, huvud på ställ, Kosta Boda.
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Budhistorik
22 000

ditt bud
20 000

ditt bud
Aktuellt bud:
22 000 SEK