Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

FAT, åtta stycken samt URNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95) samt sent 1800-tal.

Bestående av:
Fem serveringsfat i underglasyrblått, med motiv av flodlandskap, längd 17 cm.
1 urna med lock, med motiv av antikviteter. Diameter 14,5 cm.

Tre fat i famille rosefärger, med motiv av persikor, fladdermöss, diameter 15,5 cm.

1 fat med stjärnspricka. Nagg. Glasyrnagg. Bränningssprickor samt mistor. 1 fat med kantspricka. Två japanska koppar medföljes.

Utropspris
2 500 SEK