SJAL/FLYGELTÄCKE, broderier på siden, ca 118,5 x 116 cm, Kina 1900-talets första hälft.

Dubbelsidigt broderi. Svart siden med rika polykroma silkesbroderier av blommande grenar. Fransar (inte mätta).

Obetydligt slitage och smutsig.

Utropspris
2 000 SEK