TOBAKSVÄSKOR, två stycken. Japan, Meiji (1868-1912), samt DEKORDEL.

Den ena tobaksväskan, längd 13 cm, med pipa och pipfodral, längd 23 cm. Den andra i textil med Kagamibuta, längd 12,5 cm, med beslag med dekor i relief av drake. Dekordelen med skuren dekor av fladdermöss. Längd 7 cm.

Omfattande skador, slitage.

Kagamibuta-netsuke (鏡蓋根付) or "mirror-lid netsuke" - shaped like a manjū, but with a metal disc serving as a lid to a shallow bowl, usually of ivory. The metal is often highly decorated with a wide variety of metallurgical techniques.

Utropspris
4 000 SEK