SKÅL samt FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95), bl.a Nanking Cargo.

Dekor i underglasyrblått, med motiv av flodlandskap, diameter 22 cm. Skål med glasyr i capucciner brun, insidan med motiv av natur. Diameter 15 cm.

Slitage, fat med sprickor.

Proveniens

One Christies, Nanking Cargo, 2625.

Utropspris
3 000 SEK