Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

TEDOSOR, 2 st och BOJAN, 1700-tal, och SNUSFLASKA, 1800-tal, porslin, Kina.

Tedosorna och bojanen, Qianlong (1736-1795), samtliga med blomsterdekor.
Bojanen i famillerose med genombrutet trälock. Höjd 11 - 12,5 cm.
Grönglaserad snusflaska, längd 7,5 cm.

Åldersrelaterat slitage. Flertalet nagg. Glasyrmistor.
Polykrom tedosa med hål i botten, skadat lock och lagningar.
Blåvit dosas lock med hårfina sprickor.
Bojan med färgbortfall.
Snusflaskan saknar propp.

Utropspris
300 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13