For the love of art – a private collection

Gertrude Stein lär ha sagt “you can either buy clothes or buy pictures” när hon blev tillfrågad om sitt samlande. Samlare kan ofta vittna om att det är passion och kunskap som driver en samling framåt och den föreliggande samlingen från en svensk privatperson visar på en livslång kärlek till konsten. Stor vikt i urvalet ligger på grafik från 60- och 70-talet och den amerikanska konsthistorien är rikt representerad. Det kommer kanske inte som en överraskning att samlaren själv bodde i New York under en längre period vilket gör att många verk är förvärvade där och har en gedigen proveniens.

34 föremål
JIM DINE, Ur "Tool Box".
JIM DINE, Ur "Tool Box".

Utropspris
20 000 SEK