Torsten Palm

(Sverige, 1885-1934)
Torsten Palm
(Sverige, 1885-1934)

TORSTEN PALM, olja på pannå, signerad T.P.

”Från Essingen”. 28 x 41 cm.

Ytsmuts. Mindre skavmärke.

Proveniens

Tidigare i Dagmar och Philibert Humblas samling.
Galleri Färg och Form, Stockholm, 1994

Riksförbundet för bildande konst, 1957, utställning nr 173, Humblas samling.
Nationalmuseum, Stockholm, 1945, Torsten Palms minnesutställning.
Galleri Färg och Forms avslutande utställning 2002.

Utropspris
8 000 SEK
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Ansvarig specialist modern konst
+46 (0)702 53 14 89