Madeleine Pyk – en samling F769

Karl Håkan Engström

(Sverige, 1908-1987)
Karl Håkan Engström
(Sverige, 1908-1987)

KARL HÅKAN ENGSTRÖM, blandteknik på pannå. Signerad.

"Roma". 61 x 61 cm.

Smärre slitage.

Proveniens

Galleri Färg och Form, utställningskatalog nr. 771, 1991.

(Enligt flickorna på Färg och Form använde han sig av en egen teknik, som han aldrig avslöja

Utropspris
3 000 SEK

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Ansvarig specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27