Gösta von Hennigs

(Sverige, 1866-1941)
Gösta von Hennigs
(Sverige, 1866-1941)

GÖSTA VON HENNIGS, signerad G.v.H. och daterad 1914, olja på duk.

"En Fogeltämjerska". 110 x 90 cm.

Lagning. Krackelyr. Smärre färgbortfall.

Gösta von Hennigs var en svensk bildkonstnär som med utgångspunkt i den tyska impressionismen målade framför allt motiv från cirkus, med bland annat jonglörer, clowner och danserskor i högt uppdrivna färger.
von Hennigs hörde till samma elevkrets som Ivan Aguéli, Olof Sager Nelson och Axel Erdmann vid Konstnärsförbundets målarskola på 1890-talet. Anders Zorn, Richard Bergh och Per Hasselberg var lärare för denna nyskapande konstnärsgeneration. Von Hennigs blev senare tillförordnad professor på Konsthögskolan 1928-1932.
Han var ovanligt ambitiös och hela tillvaron uppfylldes av konsten. För samtiden blev han framförallt cirkusens och nöjeslivets krönikör. Bland annat har skrivits om honom: ”Utgående från expressionismen och i sin dekorativa bredd påverkad av det japanska färgtrycket valde han gärna en om Edgar Degas påminnande bildställning.” Själv ska han ha sagt: "Detta är min genre. Är det inte tillräckligt många som målar landskap? Cirkus, varité, kapplöpningar, caféliv - allt som är hetsigt, ögonblicksartat och rörligt, det dyrkar jag och det vill jag återge”.
Auktionens intressanta och färgsprakande oljemålning "En Fogeltämjerska” från 1914 är ett fint exempel på dessa omtalade cirkusmålningar och har dessutom ett ovanligt stort format. I målningen visar Gösta von Hennigs sin skicklighet med paletten och fågeltämjerskans ljust gula klänning blir en vacker och effektfull kontrast till motivets mer mörka delar. Notera också hennes ömma blick mot den gröna papegojan med vildsint utslagna vingar.
Gösta von Hennigs utställning på Konstnärsförbundets i Stockholm 1912 innebar hans genombrott och Prins Eugen köpte hela nio av verken som införlivades med konstsamlingen på Waldemarsudde.
Representerad på bland annat Statens Museums for Kunst i Köpenhamn, Nationalmuseum i Stockholm, Moderna museet i Stockholm, Göteborgs Museum, Prins Eugens Waldemars udde, Thielska Galleriet, Malmö Museum och Norrköpings konstmuseum.

Konstnär

Utropspris
22 000 SEK