Konst Modern svensk konst
1200617
CO Hultén
(Sverige, 1916-2015)
Co hultÉn, olja på duk, signerad och daterad 1963.

CO HULTÉN, olja på duk, signerad och daterad 1963.

Komposition. Daterad med påskrift på spännramen. 51 x 67 cm.

Övrigt

Carl-Otto Hultén, svensk bildkonstnär, var med och startade upp konstnärsgruppen Imaginisterna år 1945 tillsammans med bland andra Anders Österlin och Max Walter Svanberg. Gruppen skapade fantasifulla surrealistiska verk med djur och figurer. Hultén medverkade även i Cobragruppens utställningar i Danmark. Konstnärens viktigaste perioder är den informella experimentella fasen under den sk imaginistperioden vid sent 40-tal, COBRA-perioden under mitten av 50-talet och de abstrakta expressionistiska målningarna från tidigt 60-tal.
I en mindre olja från 1963 varvar Hultén varma och kalla färger, nervös teckning och breda penseltag. Resultatet är onekligen estetiskt tilltalande.

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
+46 (0)739 40 08 16

Utropspris
10 000 SEK