Värdera enkelt digitalt – vi hämtar

Som en extraservice erbjuder Bukowskis nu kostnadsfri upphämtning inför försäljning online så väl som för slag.

Läs mer och värdera här

1200621
CO Hultén
(1916-2015)
Co hultÉn, olja på duk, signerad.
Co hultÉn, olja på duk, signerad.
Co hultÉn, olja på duk, signerad.
Co hultÉn, olja på duk, signerad.
Co hultÉn, olja på duk, signerad.

CO HULTÉN, olja på duk, signerad.

Komposition. 65 x 54 cm.

Något enstaka färgbortfall.

Följerätt: Ja
Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - I21
Övrigt

Carl-Otto Hultén, svensk bildkonstnär, var med och startade upp konstnärsgruppen Imaginisterna år 1945 tillsammans med bland andra Anders Österlin och Max Walter Svanberg. Gruppen skapade fantasifulla surrealistiska verk med djur och figurer. Hultén medverkade även i Cobragruppens utställningar i Danmark. Konstnärens viktigaste perioder är den informella experimentella fasen under den sk imaginistperioden vid sent 40-tal, COBRA-perioden under mitten av 50-talet och de abstrakta expressionistiska målningarna från tidigt 60-tal.

Denna målning härrör från 60-talets första år. Hultén lägger här skrimrande band av rött mot en mörkare bakgrund vilket ger ett starkt suggestivt uttryck.

Köpinformation
Kontakt
Caroline Lindahl
Stockholm
Caroline Lindahl
Värderare
+46 (0)739 40 08 16

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: Mån - Fre 9-17
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: Mån - Fre 9 - 13
+358-9-668 91 10

Skicka ett meddelande
Vad kostar transporten?

Paketering och försäkring

Alla objekt som skickas från Bukowskis är fullt försäkrade och omsorgsfullt packade i en formanpassad, diskret kartong för att skydda ditt unika föremål.

Hur bokar jag transport?

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

När levereras varan?

Din order kommer att iordningställas inom 1-2 dagar efter att transporten är betald. Du kommer att få ett meddelande per mail, telefon eller sms när ditt objekt är på väg. Observera att leveransadress vid eventuell hemtransport måste vara densamma som du angett som din fakturaadress vid betalning med Klarna.

Auktionen avslutades
Slutpris
21 000
S
E
K
1 988
E
U
R
2 170
USD
Utropspris
20 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (15 bud)
8
24 maj 17:32
21 000 SEK
7
A
24 maj 17:32
20 000 SEK
7
22 maj 20:13
16 000 SEK
6
19 maj 20:58
13 000 SEK
5
18 maj 20:54
12 500 SEK
Alla tider är i CEST