1200645
Carl Fredrik Reuterswärd
(Sverige, 1934-2016)
Carl fredrik reuterswÄrd, lackvarell på papper lagt på duk, signerad reuterswärd.

CARL FREDRIK REUTERSWÄRD, lackvarell på papper lagt på duk, signerad Reuterswärd.

Utan titel. 92 x 64 cm.

Övrigt

Carl Fredrik Reuterswärd, nu åter igen aktuell på Moderna Museet, var en absolut centralfigur i svensk och internationell efterkrigskonst. Endast Fahlström torde ha en större betydelse på den globala arenan och ingen annan svensk torde ha haft samma internationella kontaktnät som Reuterswärd, från konstnärer som Duchamp till kritiker som Susan Sonntag. Beläst, intellektuell, verbal, skojfrisk och virtuos skapade han sina viktigaste verk i början av 60-talet. Spel indikativa om slumpens skördar, cigarrer i olika format och användandet av repetitiva bildelement före Warhol tillkommer 1961-63. Därefter tar han sin berömda semester under vilken han experimenterar med laser över Paris hustak. Senare skapar han olika identiteter, Kilroy och konsthandlaren Pratt-Müller är bara några av de mer kända. CFR skapar ny alltid virtuos konst ända till katastrofen som förlamar han målarhand. Dock ger han aldrig upp utan lär sig teckna på nytt, nu med andra handen vilken styrs av andra hjärnhalvan och därför leder till en ny bildvärld.
.
I denna målning återkommer rymdtemat, en blå bakgrund framhäver de bollar som rör sig i en evighetsslinga runt duken.

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
+46 (0)739 40 08 16

Utropspris
12 000 SEK