1200661
Max Walter Svanberg
(Sverige, 1912-1994)
Max walter svanberg, gouache, signerad max walters och daterad -59.

MAX WALTER SVANBERG, gouache, signerad Max Walters och daterad -59.

"Serafen ur den spröda butiken". 70 x 45 cm.
.

Ej examinerad ur ram.

Malmö Museeum, Malmö.
Lunds Konsthall, Lund, kat. nr 101.

Övrigt

Max Walter Svanberg är en de svenska konstnärer som haft en gedigen internationell karriär. MWS ställer 1953 ut med andra ur den svenska imaginistgruppen på Galerie de Babylon i Paris och blir upptäckt av surrealisthövdingen André Breton. Året därpå illustrerar MWS surrealisttidskriften Medium 3 vilken inleds med en lång hyllning till Svanberg från Breton. 1955 ställer Svanberg ut i Bretons eget galleri i Paris vilket ger ett positivt avtryck i den franska pressen och därefter deltar Svanberg intensivt i surrealisternas utställningar men besöker inte Paris och Breton förrän 1964. Konstnären hedras ytterligare med retrospektiva utställningar i Paris, 1975 (Max Walter Svanberg et le Règne Féminin, Le Musée de Poche, katalog på franska 149 pp, med förord av Breton) och i Tokyo, 1976 (även här med en katalog på japanska om 87 pp).
.
I denna målning från 1955 framställs kvinnan som del av ett fabeldjur, ett ofta återkommande inslag i Svanbergs konst.

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
+46 (0)739 40 08 16

Utropspris
30 000 SEK