Max Walter Svanberg

(Sverige, 1912-1994)
Max Walter Svanberg
(Sverige, 1912-1994)

MAX WALTER SVANBERG, gouache, signerad Max Walters och daterad -59.

"Serafen ur den spröda butiken". 70 x 45 cm.
.

Ej examinerad ur ram.

Malmö Museeum, Malmö.
Lunds Konsthall, Lund, kat. nr 101.

Max Walter Svanberg är en de svenska konstnärer som haft en gedigen internationell karriär. MWS ställer 1953 ut med andra ur den svenska imaginistgruppen på Galerie de Babylon i Paris och blir upptäckt av surrealisthövdingen André Breton. Året därpå illustrerar MWS surrealisttidskriften Medium 3 vilken inleds med en lång hyllning till Svanberg från Breton. 1955 ställer Svanberg ut i Bretons eget galleri i Paris vilket ger ett positivt avtryck i den franska pressen och därefter deltar Svanberg intensivt i surrealisternas utställningar men besöker inte Paris och Breton förrän 1964. Konstnären hedras ytterligare med retrospektiva utställningar i Paris, 1975 (Max Walter Svanberg et le Règne Féminin, Le Musée de Poche, katalog på franska 149 pp, med förord av Breton) och i Tokyo, 1976 (även här med en katalog på japanska om 87 pp).
.
I denna målning från 1955 framställs kvinnan som del av ett fabeldjur, ett ofta återkommande inslag i Svanbergs konst.

Konstnär

Max Walter Svanberg föddes i Malmö 1912. Han började sin konstnärliga bana som reklammålare i Malmö, för att 1931 studera vid Skånska målarskolan och 1933 Otte Skölds målarskola. Svanberg fann under inflytande av surrealism ett starkt personligt bildspråk i exotiska färgskimrande bilder med en erotisk spänning, ofta utförda i akvarell, gouache eller tempera. Kvinnor och skönhet kom att bli hans signum. Svanberg tillhörde den surrealistiskt inriktade gruppen Imaginisterna, som bestod av fem skånemålare, och har även uppmärksammats internationellt.

Utropspris
30 000 SEK

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962