1215092
Tora Vega Holmström
(Sverige, 1880-1967)
Tora vega holmstrÖm, olja på duk, signerad tvh.

TORA VEGA HOLMSTRÖM, olja på duk, signerad TVH.

"Chaterine Garcia (Sydfransk kvinna)". 55,5 x 47 cm.

Helhetsintrycket är gott.

Proveniens

Professor Ragnar Josephson, Lund.

"Konst i svenska hem", band 11, upptagen sid 592under samling 1051: "Professor Ragnar Josephson, Kyrkogatan 17, Lund.

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89

Utropspris
20 000 SEK