1220034
Nils von Dardel
(1888-1943)
Nils von dardel, blyertsteckning, signerad dardel och daterad 1938.

NILS VON DARDEL, blyertsteckning, signerad Dardel och daterad 1938.

"Brita Appelgren" (1912-1999). 55 x 44 cm.

Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Conrad Pineus samling, nr 334.
Den avbildades familj.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Nils Dardel, Retrospektiv", 1939, kat nr 340.
Kunstnerernes Hus, Oslo, "Nils Dardel, Retrospektiv", 1939, kat nr 166.

Carl Nordenfalk, "Katalog över Conrad M Pines konstsamling", 1940, kat nr 334, avbildad sid 447.

Övrigt

Disa Brita Jakobina Appelgren, född 21 december 1912 i Stockholm, död där 29 oktober 1999 i Sofia församling, var en svensk ballerina och skådespelare.

Appelgren var premiärdansös vid Operan 1934-1955. Hon filmdebuterade som barnskådespelare i Gustaf Molanders "Mälarpirater" 1923. Hon gifte sig 1938 i Paris med tandläkaren Hans Nordgren. De blev föräldrar till TV-producenten och skådespelaren Malou Hallström (1941–2005). Appelgren ingick andra äktenskapet 1961 i Stockholm med jur. kand Sten G. Hermansson (1915–1962). Hon är begravd på Skogskyrkogården i Stockholm.

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist äldre måleri
+46 (0)739 400 801

Slutpris
34 500
3 265
3 565
Utropspris
15 000 SEK
Budhistorik (37 bud)
12
24 maj 17:38
34 500 SEK
9
24 maj 17:38
33 500 SEK
12
24 maj 17:35
32 500 SEK
9
24 maj 17:35
31 500 SEK
17
24 maj 17:35
31 500 SEK