1236270
Kjartan Slettemark
(1932-2008)
Kjartan slettemark, färglitografier, 2 st, signerade 106/250, 108/250.
Kjartan slettemark, färglitografier, 2 st, signerade 106/250, 108/250.
Kjartan slettemark, färglitografier, 2 st, signerade 106/250, 108/250.

KJARTAN SLETTEMARK, färglitografier, 2 st, signerade 106/250, 108/250.

Kjartan som pudel och Ansikte. Tryckt av Lindströms, Solna. Bladstorlek, vardera 59,5 x 50 cm.

Oramade.

Följerätt: Ja
Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - T83
Övrigt

Kjartan Slettemark var under ett halvt sekel en drivande kraft på den skandinaviska konstscenen och en pionjär inom både performance och konstaktivism. Med tidiga aktioner som ockupationen av Moderna Museet i Stockholm, sina resor med ett pass med en bild på en skäggig Richard Nixon och sina oväntade framträdanden iförd pudelkostym blev han snart en av våra mest omtalade konstnärer. Kjartan Slettemark var en tydlig representant för sjuttiotalets anti-auktoritära alternativrörelse. Han häcklade politiken, i synnerhet moderaterna. I sin lokal på Bellmansgatan öppnade Slettemark Moderata museet och bakade mängder av ”bakverk” av partiets välkända M-tecken. Han startade även ett eget parti, Högpartiet, med cannabisblad som politisk blomma. Kjartan Slettemark är kanske mest känd för sina collage som utgår från ett fotografi av den kaffedrickande amerikanske presidenten Richard Nixon hopklippt med en reklambild för Gevalia. Den kompositionen har Slettemark kopierat, saxat, vänt och vridit på samt försett med olika texter till en aldrig sinande ström av konstverk. Den falska Gevaliaaffischen var politisk konst. En protest mot USA:s krig i Vietnam och mot den amerikanska imperialismen. Med tiden gick Kjartan Slettemark från att vara en antiauktoritär aktivist till att skapa verk av en mer inåtvänd karaktär. Istället för att kritisera systemet och makten intog hans senare konst en mer försonande hållning.

Köpinformation
Kontakt
Johan Jinnerot
Stockholm
Johan Jinnerot
Specialist äldre måleri
+46 (0)739 400 801

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: Mån - Fre 9-17
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: Mån - Fre 9 - 13
+358-9-668 91 10

Skicka ett meddelande
Vad kostar transporten?

Paketering och försäkring

Alla objekt som skickas från Bukowskis är fullt försäkrade och omsorgsfullt packade i en formanpassad, diskret kartong för att skydda ditt unika föremål.

Hur bokar jag transport?

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

När levereras varan?

Din order kommer att iordningställas inom 1-2 dagar efter att transporten är betald. Du kommer att få ett meddelande per mail, telefon eller sms när ditt objekt är på väg. Observera att leveransadress vid eventuell hemtransport måste vara densamma som du angett som din fakturaadress vid betalning med Klarna.

Auktionen avslutas
 
1 dag 17 timmar
Aktuellt bud
2 000
S
E
K
189
E
U
R
207
USD
Utropspris
3 000 SEK
Acceptpriset är uppnått
SEK
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 2 200 SEK. Läs mer.
Budhistorik (4 bud)
4
26 maj 18:23
2 000 SEK
3
26 maj 10:45
1 600 SEK
2
25 maj 8:42
1 300 SEK
1
23 maj 10:44
500 SEK
Alla tider är i CEST