EVA KLASSON, fotografi signerad och daterad a tergo.
"Prise de vu, Paris 1975". Självporträtt. Ur "Le Troisème Angle". Detta ex framtaget 2009. Gelatinsilverfotografi, bildyta 26 x 18 cm.
Bladstorlek 29,5 x 21 cm.
Galleri Anden, Göteborg.
Eva Klasson är en centralgestalt i svensk fotohistoria. Hennes bilder skapade omedelbar fotohistoria när de visades på Centre George Pompidou i Paris 1975. Med utställningen och boken ”Le troisième Angle” åstadkom hon en brytning med den förhärskande, maskulina dokumentärtraditionen inom svensk fotografi. Utställningens titel refererade till Klassons metod med dess sammansmältning av mentala processer och fysiska erfarenheter. Den tredje vinkeln uppstod då de inre förloppen och de kroppsliga förutsättningarna registrerades av det mekaniska kameraögat. Fotografi som medium och kameran som verktyg fokuserades i en klinisk skildring av fysisk medvetenhet.