SHAKYAMUNI BUDDHA, brons. Troligen 1900-tal.

Sittande i dhyanasana på en dubbel lotustron med pärlstav, dräkten med vegetativa bårder. Höjd 40 cm.

Fylld. Trasig bottenplatta.

Proveniens

Puchased in London in 1980's.

Utropspris
8 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02