FAT, KANNA samt BURK med LOCK, porslin. Kanton, sent 1800-tal.

Dekor i famille rosefärger, med motiv av hovfigurer, fjärilar och växter. Längd på fat 29 cm. Längd på kanna 17,5 cm. Diameter på burk 10 cm.

Slitage. Nagg. Burk med kantlagningar på insidan.

Utropspris
2 500 SEK