Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, taklampa, Idman 1900-talets mitt.

Polerad samt perforerad mässingsskärm med underliggand bländskydd i akryl. Total höjd 158 cm. Diameter 55 cm.

Åldersrelaterat slitage. Anlupen. Senare bländskydd. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Formgivare

Klubbat pris
1 450
15 283
1 659
Utropspris
1 000 EUR
Budhistorik (14 bud)
6 sep 2020 20:11
1 450 EUR
6 sep 2020 20:11
1 400 EUR
6 sep 2020 19:31
1 250 EUR
4 sep 2020 14:33
1 200 EUR
4 sep 2020 14:33
1 200 EUR
4 sep 2020 12:45
920 EUR
4 sep 2020 12:45
900 EUR
4 sep 2020 9:23
820 EUR
31 aug 2020 21:00
800 EUR
30 aug 2020 22:52
670 EUR
30 aug 2020 22:52
650 EUR
29 aug 2020 14:55
620 EUR
29 aug 2020 10:54
600 EUR
29 aug 2020 5:19
500 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977