Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 9227, Idman 1900-talets mitt.

Mässing och ljusgrön metall, justerbar skärm. Bär tillverkarens stämpel. Höjd 40 cm.

Åldersrelaterat slitage och märken. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis. Senare bemålning.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
880
E
U
R
9 187
S
E
K
995
USD
Utropspris
800 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (22 bud)
8
A
6 sep 2020 19:35
880 EUR
9
6 sep 2020 19:35
860 EUR
8
6 sep 2020 19:32
830 EUR
9
6 sep 2020 19:32
810 EUR
8
A
6 sep 2020 19:32
800 EUR
8
6 sep 2020 19:32
770 EUR
4
6 sep 2020 19:31
750 EUR
8
6 sep 2020 19:31
730 EUR
9
A
6 sep 2020 19:31
710 EUR
4
6 sep 2020 19:31
700 EUR
9
6 sep 2020 19:30
680 EUR
8
6 sep 2020 12:40
660 EUR
7
A
6 sep 2020 12:40
650 EUR
7
A
6 sep 2020 12:40
640 EUR
8
6 sep 2020 12:40
620 EUR
7
5 sep 2020 20:48
600 EUR
6
2 sep 2020 21:17
540 EUR
5
31 aug 2020 20:32
520 EUR
4
29 aug 2020 13:03
500 EUR
3
29 aug 2020 10:08
400 EUR
2
29 aug 2020 7:46
320 EUR
1
28 aug 2020 11:47
300 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice