Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9060 Taito 1900-talets mitt.

Polerad mässing, genombruten skärm med vit insida. Frostad glasskiva ovanför gallret. Bär tillverkarens stämpel. Höjd 50 cm. Diameter 55 cm.

Bruksslitage. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis. Åldersrelaterat slitage. Glaset sönder.

Proveniens

Oy Sinebrychoff Ab.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
6 500
E
U
R
67 860
S
E
K
7 352
USD
Utropspris
3 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (25 bud)
4
A
6 sep 2020 20:37
6 500 EUR
7
6 sep 2020 20:37
6 500 EUR
4
A
4 sep 2020 15:50
6 200 EUR
6
4 sep 2020 15:50
6 000 EUR
4
4 sep 2020 14:33
5 800 EUR
3
A
4 sep 2020 14:33
5 600 EUR
3
4 sep 2020 14:31
5 000 EUR
4
A
4 sep 2020 12:49
4 800 EUR
5
4 sep 2020 12:49
4 800 EUR
4
A
4 sep 2020 12:48
4 400 EUR
5
4 sep 2020 12:48
4 200 EUR
4
A
2 sep 2020 18:20
3 600 EUR
1
2 sep 2020 18:20
3 500 EUR
4
A
2 sep 2020 18:20
3 400 EUR
1
2 sep 2020 18:20
3 300 EUR
4
2 sep 2020 10:41
3 200 EUR
1
30 aug 2020 14:58
3 100 EUR
3
A
30 aug 2020 14:58
3 000 EUR
1
30 aug 2020 14:58
3 000 EUR
3
29 aug 2020 14:56
2 900 EUR
1
29 aug 2020 14:12
2 800 EUR
2
A
29 aug 2020 14:12
2 700 EUR
2
29 aug 2020 12:00
2 100 EUR
1
A
29 aug 2020 12:00
2 000 EUR
1
28 aug 2020 11:16
1 200 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice