Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, 1930-tal.

Stomme i mässing. Fyra glaskupor i överfångsglas. Höjd 102 cm. Diameter ca 45 cm.

Åldersrelaterat slitage. Märken. Anlupen. Ej funktionstestad.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
820
E
U
R
8 585
S
E
K
931
USD
Utropspris
200 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (62 bud)
6
6 sep 2020 20:09
820 EUR
2
A
6 sep 2020 20:06
800 EUR
6
6 sep 2020 20:06
800 EUR
2
6 sep 2020 20:03
780 EUR
6
6 sep 2020 20:03
760 EUR
2
6 sep 2020 20:00
740 EUR
4
6 sep 2020 20:00
720 EUR
2
A
6 sep 2020 19:57
700 EUR
6
6 sep 2020 19:57
690 EUR
2
6 sep 2020 19:55
670 EUR
7
A
6 sep 2020 19:55
650 EUR
2
6 sep 2020 19:55
640 EUR
7
6 sep 2020 19:55
620 EUR
2
A
6 sep 2020 19:55
600 EUR
7
6 sep 2020 19:55
600 EUR
2
6 sep 2020 19:55
570 EUR
7
A
6 sep 2020 19:55
550 EUR
7
6 sep 2020 19:54
540 EUR
2
6 sep 2020 19:54
520 EUR
7
6 sep 2020 19:54
500 EUR
2
6 sep 2020 19:54
480 EUR
6
6 sep 2020 19:54
460 EUR
2
6 sep 2020 19:53
440 EUR
5
6 sep 2020 19:51
420 EUR
2
6 sep 2020 19:49
400 EUR
5
6 sep 2020 19:46
380 EUR
2
6 sep 2020 18:49
360 EUR
5
6 sep 2020 18:36
340 EUR
2
5 sep 2020 21:30
320 EUR
4
A
5 sep 2020 21:29
300 EUR
2
5 sep 2020 21:29
300 EUR
4
5 sep 2020 20:54
280 EUR
2
3 sep 2020 21:28
260 EUR
1
3 sep 2020 21:22
240 EUR
2
3 sep 2020 19:57
220 EUR
1
3 sep 2020 19:13
200 EUR
2
3 sep 2020 10:16
190 EUR
3
3 sep 2020 7:54
180 EUR
2
2 sep 2020 12:23
170 EUR
1
2 sep 2020 11:46
160 EUR
2
1 sep 2020 22:26
150 EUR
1
1 sep 2020 21:03
140 EUR
2
1 sep 2020 8:03
130 EUR
1
1 sep 2020 5:35
120 EUR
2
31 aug 2020 19:05
110 EUR
1
A
31 aug 2020 19:05
100 EUR
2
31 aug 2020 19:05
100 EUR
1
31 aug 2020 16:20
95 EUR
2
31 aug 2020 13:13
90 EUR
1
31 aug 2020 12:22
85 EUR
2
31 aug 2020 11:17
80 EUR
1
31 aug 2020 9:29
75 EUR
2
31 aug 2020 9:17
70 EUR
1
31 aug 2020 7:47
65 EUR
2
A
30 aug 2020 12:32
60 EUR
1
30 aug 2020 12:32
60 EUR
2
30 aug 2020 10:16
55 EUR
1
A
30 aug 2020 10:16
50 EUR
2
30 aug 2020 10:16
45 EUR
1
A
30 aug 2020 10:15
40 EUR
2
30 aug 2020 10:15
35 EUR
1
29 aug 2020 16:14
30 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice