Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, taklampa, modell A1-35, Idman 1900-talets mitt.

Metallskärm med underliggande reflektor i mässing. Bär tillverkarens stämpel. Total höjd 80 cm. Diameter 20 cm.

Fullständigt renoverad. Helhetsintrycket är gott. Ej funktionstestad. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
1 000
E
U
R
10 470
S
E
K
1 136
USD
Utropspris
500 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (34 bud)
12
A
6 sep 2020 20:56
1 000 EUR
13
6 sep 2020 20:56
980 EUR
12
A
6 sep 2020 20:55
920 EUR
13
6 sep 2020 20:55
900 EUR
12
A
6 sep 2020 20:55
840 EUR
13
6 sep 2020 20:55
820 EUR
12
6 sep 2020 20:55
740 EUR
11
A
6 sep 2020 20:55
720 EUR
11
6 sep 2020 20:53
680 EUR
10
A
6 sep 2020 20:53
660 EUR
11
6 sep 2020 20:53
660 EUR
10
6 sep 2020 20:51
640 EUR
8
6 sep 2020 20:38
620 EUR
6
A
6 sep 2020 20:00
600 EUR
8
6 sep 2020 20:00
590 EUR
6
6 sep 2020 15:48
570 EUR
10
A
6 sep 2020 15:48
550 EUR
10
6 sep 2020 14:40
540 EUR
6
A
6 sep 2020 14:40
520 EUR
6
5 sep 2020 9:03
500 EUR
9
A
5 sep 2020 9:03
480 EUR
6
5 sep 2020 9:03
460 EUR
9
4 sep 2020 12:51
390 EUR
6
3 sep 2020 18:07
370 EUR
8
2 sep 2020 21:42
350 EUR
7
2 sep 2020 15:10
250 EUR
6
31 aug 2020 20:05
200 EUR
2
31 aug 2020 16:29
150 EUR
4
31 aug 2020 9:44
140 EUR
5
31 aug 2020 5:10
130 EUR
4
29 aug 2020 22:11
120 EUR
3
29 aug 2020 17:07
110 EUR
2
29 aug 2020 12:38
100 EUR
1
28 aug 2020 20:05
30 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice