Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, modell 9227, Idman 1960-tal.

Mässing och svartmålad metall, justerbar skärm. Höjd ca 40 cm. Bär tillverkarens stämpel.

Åldersrelaterat slitage och märken. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
980
E
U
R
10 261
S
E
K
1 113
USD
Utropspris
600 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (38 bud)
11
6 sep 2020 21:11
980 EUR
10
A
6 sep 2020 21:08
960 EUR
11
6 sep 2020 21:08
960 EUR
10
6 sep 2020 21:05
940 EUR
11
6 sep 2020 21:02
920 EUR
10
6 sep 2020 20:59
900 EUR
11
6 sep 2020 20:59
880 EUR
10
A
6 sep 2020 20:56
860 EUR
11
6 sep 2020 20:56
860 EUR
10
6 sep 2020 20:53
840 EUR
9
6 sep 2020 20:52
820 EUR
10
A
6 sep 2020 20:52
800 EUR
10
6 sep 2020 20:50
792 EUR
9
A
6 sep 2020 20:50
772 EUR
10
6 sep 2020 20:50
760 EUR
9
6 sep 2020 20:49
740 EUR
10
6 sep 2020 20:47
720 EUR
9
A
6 sep 2020 20:47
715 EUR
9
6 sep 2020 20:46
700 EUR
7
6 sep 2020 11:27
680 EUR
8
6 sep 2020 11:02
660 EUR
7
5 sep 2020 19:06
640 EUR
6
3 sep 2020 5:03
620 EUR
5
A
3 sep 2020 5:03
600 EUR
6
3 sep 2020 5:03
600 EUR
5
A
3 sep 2020 5:03
580 EUR
6
3 sep 2020 5:03
560 EUR
5
A
3 sep 2020 5:02
540 EUR
6
3 sep 2020 5:02
520 EUR
5
A
3 sep 2020 5:02
500 EUR
6
3 sep 2020 5:02
480 EUR
5
A
31 aug 2020 5:09
460 EUR
6
31 aug 2020 5:09
440 EUR
5
29 aug 2020 11:27
420 EUR
4
29 aug 2020 10:08
400 EUR
3
28 aug 2020 16:08
320 EUR
2
28 aug 2020 11:49
300 EUR
1
28 aug 2020 11:09
100 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice