Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, taklampa, modell A 1965, Idman 1900-talets mitt.

Mässing. Justerbar taklampa med perforerad skärm samt med hissmekanism. Reflektor i plast. Skärmen diameter 44,5 cm.

Åldersrelaterat slitage. Anlupen. Ej funktionstestad. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
3 900
E
U
R
41 106
S
E
K
4 463
USD
Utropspris
2 500 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (37 bud)
11
6 sep 2020 20:16
3 900 EUR
12
6 sep 2020 20:15
3 800 EUR
11
6 sep 2020 20:15
3 700 EUR
12
6 sep 2020 20:15
3 600 EUR
11
A
6 sep 2020 20:15
3 500 EUR
12
6 sep 2020 20:15
3 500 EUR
11
6 sep 2020 20:14
3 400 EUR
12
6 sep 2020 20:14
3 300 EUR
11
A
6 sep 2020 20:14
3 200 EUR
12
6 sep 2020 20:14
3 200 EUR
11
6 sep 2020 20:14
3 100 EUR
9
A
6 sep 2020 20:09
3 000 EUR
10
6 sep 2020 20:09
3 000 EUR
9
A
6 sep 2020 20:05
2 900 EUR
8
6 sep 2020 20:05
2 800 EUR
9
A
6 sep 2020 20:04
2 600 EUR
8
6 sep 2020 20:04
2 500 EUR
9
6 sep 2020 19:05
2 300 EUR
8
A
6 sep 2020 19:05
2 200 EUR
8
A
6 sep 2020 18:45
2 100 EUR
9
6 sep 2020 18:45
2 000 EUR
8
6 sep 2020 17:11
1 550 EUR
5
A
5 sep 2020 1:25
1 500 EUR
7
5 sep 2020 1:25
1 450 EUR
5
A
5 sep 2020 1:25
1 400 EUR
7
5 sep 2020 1:25
1 350 EUR
5
A
5 sep 2020 1:25
1 300 EUR
7
5 sep 2020 1:25
1 250 EUR
5
A
1 sep 2020 22:10
1 200 EUR
6
1 sep 2020 22:10
1 150 EUR
5
A
1 sep 2020 22:09
1 100 EUR
6
1 sep 2020 22:09
1 050 EUR
5
29 aug 2020 14:44
1 000 EUR
4
29 aug 2020 9:33
950 EUR
3
29 aug 2020 5:19
650 EUR
2
28 aug 2020 17:43
500 EUR
1
28 aug 2020 13:34
100 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice