Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, taklampa, Taito 1930-tal.

Patinerad mässing, fem svängda armar med glaskupor, beklätt skaft. Diameter 55 cm. Höjd 75 cm. Tillverkarens stämpel.

Åldersrelaterat slitage och märken. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis. Ej original kupor.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
600
E
U
R
6 282
S
E
K
681
USD
Utropspris
300 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (21 bud)
5
6 sep 2020 20:17
600 EUR
8
6 sep 2020 20:09
580 EUR
7
5 sep 2020 14:36
560 EUR
8
4 sep 2020 16:40
540 EUR
7
3 sep 2020 21:33
520 EUR
6
A
3 sep 2020 21:29
500 EUR
7
3 sep 2020 21:29
485 EUR
6
A
3 sep 2020 19:21
465 EUR
7
3 sep 2020 19:21
445 EUR
6
2 sep 2020 21:40
425 EUR
2
A
2 sep 2020 21:40
405 EUR
2
2 sep 2020 19:04
370 EUR
5
A
2 sep 2020 19:03
350 EUR
2
2 sep 2020 19:03
345 EUR
5
1 sep 2020 20:40
270 EUR
4
31 aug 2020 21:13
250 EUR
2
A
31 aug 2020 21:13
235 EUR
2
A
31 aug 2020 11:10
220 EUR
3
31 aug 2020 11:10
200 EUR
2
29 aug 2020 9:35
150 EUR
1
29 aug 2020 0:29
110 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice