1251208
Tapio Wirkkala
(Finland, 1915-1985)
Tapio wirkkala, bricka, nysilver och teak, tw 225, stämpelsignerad tw. hopeakeskus, finland, 1960-tal.

TAPIO WIRKKALA, BRICKA, nysilver och teak, TW 225, stämpelsignerad TW. Hopeakeskus, Finland, 1960-tal.

Bredd 39 cm. Originallåda.

Anlupen undertill. Graverat datum och Rotary Internationals logotyp. Slitage.

Övrigt

Gjord på beställning.
Modellen formgiven 1959.

Nan Jarjis
Nan Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Slutpris
75
766
89
Utropspris
150 EUR
Budhistorik (10 bud)
13 aug 22:25
75 EUR
13 aug 22:24
70 EUR
13 aug 22:24
65 EUR
13 aug 22:24
60 EUR
13 aug 22:24
55 EUR