MATTA, Kina, ca 358,5-361,5 x 362 cm (samt kortsidorna med 2 cm slätväv).

Mörkblå botten med polykrom art deco-liknande dekor av lyktor, blommor och urna. Bred gul bård med blommande grenar.

Ställvis något slitage, smutsig, fläckar. Långsidorna med obetydliga trampveck, kortsidornas slätväv med skador, de flesta fransar saknas.

Utropspris
12 000 SEK