Carl Johansson

(Sverige, 1863-1944)
Carl Johansson
(Sverige, 1863-1944)

CARL JOHANSSON, olja på pannå, signerad Carl Johansson och daterad 1914.

"Nordingråkust (Sollefteå)". 20,5 x 50 cm.

Smärre slitage.

Proveniens

Lilla Bukowskis, Stockholm, auktion S49, kat nr 458.

Svensk bildkonstnär känd för topografiskt korrekta landskapsbilder som kännetecknas av stort tekniskt kunnande. Färgskalan växlar under åren från en mer diskret till ljusare, klarare och kallare nyanser.
Efter studier på Konstakademien 1882–1885, deltog Carl Johansson i Världsutställningen i Paris 1889. Han påverkades starkt av de franska impressionister som han kom i kontakt med under tiden i Paris. Mot slutet av sitt liv arbetade även med stämningsmåleri med en märkbar blå ton och fick smeknamnet Ultramarin-Johansson.
De flesta landskapsmotiv hämtade Carl Johansson från Norrland, inte minst Ångermanland i såväl sommar som vinterskrud. Han har också målat fina landskapsbilder från Frankrike, Teneriffa och Italien. Alla hans konstverk är målade med solen stående i 30 grader nord-nordväst.
Förutom Världsutställningen i Paris 1889 var Carl Johansson med på jubileumsutställningar i Buenos Aires och San Francisco, samt ett stort antal utställningar i Sverige. Han blev 1934 invald i Konstakademien och fick ett erkännande genom två större separatutställningar i Stockholm.
Representerad på bland annat Nationalmuseum i Stockholm, på Norrköping konstmuseum, Kalmar Konstmuseum, Östersunds museum samt på Svenska Statens porträttsamling på Gripsholms slott. I samband med hans bortgång 1944 ordnades också ett minnesrum på Friluftsmuseet Murberget, som är en del Västernorrlands Länsmuseum.

Konstnär

Representerad på Nationalmuseum och Konstakademin i Stockholm.

Utropspris
5 000 SEK