Emile Joseph Patoux

(Frankrike, 1893-1985)
Emile Joseph Patoux
(Frankrike, 1893-1985)

EMILE JOSEPH PATOUX, olja på duk, bär monogramsignatur samt daterad 1935.

Landskap. 33,5 x 45 cm.

Emile Joseph Patoux var en Belgisk neo-impressionist, mest känd för landskapsmålningar. Han hörde till Fauvisterna, den första viktiga konststilen efter impressionismen. Till gruppen hörde också Henri Matisse, parallellt med att en en ung Pablo Picasso utförde sina blå och rosa målningar. I slutet av decenniet hade Georges Braque utvecklat den analytiska kubismen.
Utanför Frankrike blev samtidigt konstnärsgrupper som Die Brücke och Der Blaue Reiter i Tyskland kända, med konstnärer som Ernst Ludwig Kirchner, Franz Marc and Wassily Kandinsky. Som många av konstnärerna från den tiden fick Emile Joseph Patoux uppleva fasorna av första världskriget på nära håll som soldat i Harderwijk.

Utropspris
2 500 SEK