Arvid Mauritz Lindström

(Sverige, 1849-1923)
Arvid Mauritz Lindström
(Sverige, 1849-1923)

ARVID MAURITZ LINDSTRÖM, olja på duk, signerad.

Skymningslandskap. Duk 36 x 66 cm.

Smärre retuscher, krackelerad.

Svensk landskapskonstnär utbildad vid Konstakademien i Stockholm, sedan i München och Paris. Under 1880-talet bodde han i England, huvudsakligen i London. Han anslöt sig till konstnärsgruppen Opponenterna och deltog från början i deras utställningar.
Mest känd är Arvid Mauritz Lindström för hans stämningsfulla landskap, ofta i gult och orange, som visar aftonens rodnad och solens nedgång över havet, som i auktionens för konstnären så typiska målning.
Nationalmuseum i Stockholm köpte målningarna Höstlandskap (1875) och Motiv från Skottland (1885), den senare ett av bara två inköp museet gjorde på den så uppmärksammade Opponentutställningen 1885. Arvid Mauritz Lindström är också representerad i Västerås museum.

Utropspris
4 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassisk konst
+46 (0)721 428 962