Carl Olson

(Sverige, 1864-1940)
Carl Olson
(Sverige, 1864-1940)

CARL OLSON, olja på duk, signerad och daterad 06.

Landskap med björkar vid vattendrag. Ca 76 x 112 cm.

Ytsmuts. Fläckar.

Svensk målare och tecknare, som studerade för Carl Larsson vid Göteborgs rit- och målarskola och senare också för Bruno Liljefors. Därefter fortsatte han studierna i Paris 1889-1891, där han studerade för Léon Bonnat, Gabriel Ferrier och Francois Flameng. Han medverkade i Parissalongen 1890.
Under åren i Paris var Carl Olson delaktig i det livliga konstnärslivet i Grez, där den Svenska kolonin samlades. För att vidga sina vyer vistades han i tidvis i Portugal 1892 och 1894 begav han sig till Sydamerika. Han var huvudsakligen verksam i Sverige men företog flera målarresor bland annat till Danmark 1908 och Italien 1910 som resulterade i flera landskapsskildringar.
Ihop med Carl Wilhelmson ställde han ut i Göteborg och han medverkade också i den viktiga Stockholmsutställningen 1897, liksom på Hantverks- och industriutställningen i Lund 1907 och Baltiska utställningen i Malmö 1914.

Utropspris
5 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962