1193074
Oskar Bergman
(Sverige, 1879-1963)
Oskar bergman, olja på pannå, signerad och daterad 1949.

OSKAR BERGMAN, olja på pannå, signerad och daterad 1949.

Motiv över Östersjön från Gotland. 24 x 33 cm.

Smärre skrapmärken.

Övrigt

Älskad svensk bildkonstnär som var autodidakt och fick inspiration till sitt skapande på studieresor till Tyskland, Italien och Frankrike.
Han var en mästare på att måla inte minst träd, men också landskap och vatten. Han stämningsfulla landskapsskildringar har ofta starka, mättade färger och detaljerade skildringar av det mellansvenska landskapet.
Oskar Bergman gjorde flera studieresor i Europa och erhöll 1957 Egron Lundgren-medaljen av Kung Gustaf VI Adolf.
Representerad vid Nationalmuseum i Stockholm, Göteborgs Konstmuseum, H.M.K. samlingar, Norrköping konstmuseum, Lunds konstmuseum, Karlstads museum, Malmö museum och med ett mycket stort antal verk på Thielska Galleriet, där hans verk fått ett helt eget rum.

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist äldre måleri
+46 (0)739 400 801

Utropspris
4 000 SEK