1206013
Oskar Bergman
(1879-1963)
Oskar bergman, akvarell, signerad och daterad 1957.

OSKAR BERGMAN, akvarell, signerad och daterad 1957.

Sommarlandskap med kyrka. I. 39 x 56 cm.

Ej examinerad ur ram.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - T202
Övrigt

Älskad svensk bildkonstnär som var autodidakt och fick inspiration till sitt skapande på studieresor till Tyskland, Italien och Frankrike.
Han var en mästare på att måla inte minst träd, men också landskap och vatten. Han stämningsfulla landskapsskildringar har ofta starka, mättade färger och detaljerade skildringar av det mellansvenska landskapet.
Oskar Bergman gjorde flera studieresor i Europa och erhöll 1957 Egron Lundgren-medaljen av Kung Gustaf VI Adolf.
Representerad vid Nationalmuseum i Stockholm, Göteborgs Konstmuseum, H.M.K. samlingar, Norrköping konstmuseum, Lunds konstmuseum, Karlstads museum, Malmö museum och med ett mycket stort antal verk på Thielska Galleriet, där hans verk fått ett helt eget rum.

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist äldre måleri
+46 (0)739 400 801

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Auktionen avslutas

16 timmar 40 minuter
4 000
379
413
Utropspris
5 000 SEK
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 4 200 SEK. Läs mer.
Budhistorik (3 bud)
22 maj 23:09
4 000 SEK
21 maj 9:46
2 400 SEK
21 maj 9:30
2 000 SEK