Kuutti Lavonen

Hörnstenen i Kuutti Lavonen temaauktionen är en samling verk från år 2002-2003 som avbilar Eino Leinos diktsamling Helkasånger. Samlingen skapar tillsammans med verk som representerar Lavonens mer kända bildspråk en känslig och melankolisk helhet. Tema-auktionens höjdpunkt är en vacker och delikat pastellmålning från år 2005.

13 föremål
KUUTTI LAVONEN, akvarell, signerad och daterad 17/6 2002.
Klubbat pris
320 EUR
Utropspris
400 EUR
KUUTTI LAVONEN, akvarell, signerad och daterad 12/2 2002.
Klubbat pris
340 EUR
Utropspris
500 EUR
KUUTTI LAVONEN, pastell, signerad och daterad 4/4 2005.
Klubbat pris
10 200 EUR
Utropspris
4 000 EUR