Kristian Krokfors

(Finland, Född 1952)
Kristian Krokfors
(Finland, Född 1952)

KRISTIAN KROKFORS, litografi, signerad och daterad -80, numrerad artist proof v/x.

"Garden". Bildstorlek 67 x 48,5 cm.

Ej examinerad ur ram.

Konstnär

Kristian Krokfors föddes i Finland 1952. Drygt 20 år gammal påbörjade han sin utbildning vid konstindustriella högskolan i Helsingfors, för att 1974 flytta till England och studera i Leicester. Under det sena 80-talet arbetade Krokfors ett antal år i New York, för att därefter återvända till Helsingfors. På auktion förekommer främst Krokfors grafik, med stiliserade motiv av trädgårdar och hus.

Klubbat pris
470
5 325
490
Utropspris
250 EUR
Budhistorik (27 bud)
10
19 jul 2020 20:24
470 EUR
19 jul 2020 20:22
450 EUR
10
19 jul 2020 20:22
430 EUR
19 jul 2020 19:54
410 EUR
9
18 jul 2020 11:43
390 EUR
8
18 jul 2020 9:55
370 EUR
15 jul 2020 13:42
350 EUR
14 jul 2020 6:29
330 EUR
14 jul 2020 6:29
315 EUR
11 jul 2020 16:24
310 EUR
11 jul 2020 13:42
290 EUR
11 jul 2020 13:42
280 EUR
11 jul 2020 13:41
270 EUR
11 jul 2020 13:41
250 EUR
11 jul 2020 11:06
170 EUR
11 jul 2020 11:06
160 EUR
11 jul 2020 11:05
150 EUR
11 jul 2020 11:05
140 EUR
11 jul 2020 11:05
130 EUR
11 jul 2020 11:05
120 EUR
11 jul 2020 10:12
110 EUR
11 jul 2020 10:12
100 EUR
11 jul 2020 10:12
85 EUR
11 jul 2020 10:12
80 EUR
11 jul 2020 10:11
60 EUR
11 jul 2020 10:11
55 EUR
10 jul 2020 14:11
50 EUR