Kristian Krokfors

(Finland, Född 1952)
Kristian Krokfors
(Finland, Född 1952)

KRISTIAN KROKFORS, litografi, signerad och daterad -88, numrerad 24/90.

"Lakes". Bildstorlek 63 x 46,5 cm.

Åldersrelaterat slitage. Ej examinerad ur ram.

Konstnär

Kristian Krokfors föddes i Finland 1952. Drygt 20 år gammal påbörjade han sin utbildning vid konstindustriella högskolan i Helsingfors, för att 1974 flytta till England och studera i Leicester. Under det sena 80-talet arbetade Krokfors ett antal år i New York, för att därefter återvända till Helsingfors. På auktion förekommer främst Krokfors grafik, med stiliserade motiv av trädgårdar och hus.

Klubbat pris
440
4 893
464
Utropspris
250 EUR
Budhistorik (26 bud)
8
19 jul 2020 19:49
440 EUR
19 jul 2020 19:48
420 EUR
8
19 jul 2020 19:46
400 EUR
19 jul 2020 19:46
390 EUR
19 jul 2020 19:45
370 EUR
8
19 jul 2020 19:45
350 EUR
8
19 jul 2020 19:44
340 EUR
19 jul 2020 19:10
320 EUR
14 jul 2020 6:35
300 EUR
14 jul 2020 6:35
290 EUR
14 jul 2020 6:34
280 EUR
14 jul 2020 6:34
260 EUR
13 jul 2020 21:31
240 EUR
13 jul 2020 20:32
220 EUR
11 jul 2020 23:24
200 EUR
11 jul 2020 23:24
191 EUR
11 jul 2020 23:24
170 EUR
11 jul 2020 23:24
160 EUR
11 jul 2020 21:41
133 EUR
11 jul 2020 21:41
123 EUR
11 jul 2020 14:01
100 EUR
11 jul 2020 14:01
95 EUR
11 jul 2020 11:09
65 EUR
11 jul 2020 11:09
60 EUR
11 jul 2020 10:17
55 EUR
10 jul 2020 20:34
50 EUR