Skåp, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.

Fanerat med alm. Beslag av förgylld mässing. Bakom dörrpar tre hyllplan och tre små lådor. Underdel med fyra lådor. Längd 166, bredd 62, höjd 231 cm. Nyckel finns.

Senare fötter, senare lås, två små nyckelskyltar saknas, fanerlagningar, fanerskador, torksprickor.

Utropspris
15 000 SEK