Christoffer Wasserman, bägare, silver, Lindesberg (verksam 1734-1770).

Delvis förgylld, kokande, på delvis räfflad fot, dekor av vågband samt graverad bladdekor. Initialer. Möjligen en bröllopsbägare. Höjd 18 cm, vikt 372 gram.

Slitage.

Proveniens

Privat samling.

Utropspris
10 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

135. India Mahdavi, matbord, "Double Diagonale", formgivet inför ett projekt tillsammans med Firma Svenskt Tenn år 2022.
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK