Johan Olof Degerman, sked, Haparanda (verksam 1840-1887).

Plant skaft med ringhängen, äggformat blad med stiliserad dekor med symboler för himmel/stjärnor, berg, gräs/växtlighet samt i centrum av bladet solens symbol. Längd 13,5 cm, vikt 30 gram.

Slitage.

Proveniens

Privat samling.

Utropspris
3 000 SEK