GLÖDBEHÅLLARE / FOTVÄRMARE, Barock, troligen Nederländerna, 1700-tal.

Glödbehållare av mässing med genombruten dekor. Sidan med lucka, överdelen med hänkel. Längd 21, bredd 21, höjd 17 cm (exklusive hänkel).

Slitage och smärre lagningar.

Utropspris
2 500 SEK