KARMSTOLAR, ett par, gustavianska, 1700-talets slut.

Målade stolar med skuren dekor. Kannelerade ben och fjällskärning runt sargen. Fast stoppad sits och rygg. Klädda armlän. Skyddsklädsel medföljer. Sitthöjd 43, bredd 60 cm.

Åldersrelaterat slitage. Renoverad. Lagningar.

Utropspris
12 000 SEK
Claes Andersson
Claes Andersson
+46 (0) 704 248 703