KISTA, barock, 1700-tal
Fanerad med bl a valnöt. Uppfällbart lock med bakomliggande förvaring. Beslag av smide. Längd 66. Bredd 38. Höjd 35 cm.
Fanerskador. Slitage. Torrsprickor. Ett ben saknas. Lås saknas.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10