SPEGEL, signerad Hedberg & Lindblad, Stockholm, Sengustaviansk, tidigt 1800-tal.

Förgylld och bronserad med patinerad antikiserande dekor. Signerad med etikett: "Tillwärkad Hos. C Hedberg. & Lindblad. STOCKHOLM. vid Stor Torget". Dekoren av pastellage. Höjd 168, bredd 77 cm.

Slitage. Skador. Kompletterad med bland annat senare glas. Färgbortfall.

Carl Hedberg och Pehr Wilhelm Lindblad bedrev spegeltillverkning i Stockholm i början av 1800-talet, rörelsen togs sedan över av Jonas Frisk.

Utropspris
8 000 SEK