1238030
SPEGEL, signerad Hedberg & Lindblad, Stockholm, Sengustaviansk, tidigt 1800-tal.
Spegel, signerad hedberg & lindblad, stockholm, sengustaviansk, tidigt 1800-tal.

Förgylld och bronserad med patinerad antikiserande dekor. Signerad med etikett: "Tillwärkad Hos. C Hedberg. & Lindblad. STOCKHOLM. vid Stor Torget". Dekoren av pastellage. Höjd 168, bredd 77 cm.

Slitage. Skador. Kompletterad med bland annat senare glas. Färgbortfall.

Övrigt

Carl Hedberg och Pehr Wilhelm Lindblad bedrev spegeltillverkning i Stockholm i början av 1800-talet, rörelsen togs sedan över av Jonas Frisk.

Johanna Graflund
Johanna Graflund
Värderare, biträdande klockspecialist
+46(0)704 55 71 04

Utropspris
8 000 SEK