Delvis förgylld. Rund, med profilerad kant. Diameter 5,5 cm, höjd 4 cm, vikt 58 gram.
Lätt slitage.
Det finns en äldre årsdatering "L" vilken är överstämplad men ganska tydlig. å de flesta av denna klassen "västkustdosa" med årtalsbeteckning är tillverkade
under skrået i Göteborg torde den vara tillverkad 1751, och omstämplad av Johan
Malmstedt som var expert på dessa omstämplingar .