Västkustdosa, silver, 1750-tal, omstämplad av Johan Malmstedt, Göteborg 1793.

Delvis förgylld. Rund, med profilerad kant. Diameter 5,5 cm, höjd 4 cm, vikt 58 gram.

Lätt slitage.

Det finns en äldre årsdatering "L" vilken är överstämplad men ganska tydlig. å de flesta av denna klassen "västkustdosa" med årtalsbeteckning är tillverkade
under skrået i Göteborg torde den vara tillverkad 1751, och omstämplad av Johan
Malmstedt som var expert på dessa omstämplingar .

Utropspris
4 000 SEK