Olof Collander, sannolikt (verksam i Falkenberg 1761-1794), luktdosa, silver. Rokoko.

Invändigt förgylld. Balusterform, på rund fot, driven och ciselerad dekor av blommor och bladslingor. Höjd 5 cm, vikt 23,5 gram.

Lätt slitage.

Utropspris
3 000 SEK